Prefabrik Aşık Kirişi

Betonarme prefabrik aşık kirişleri prefabrik tasarımlarda, çatı yükünü betonarme prefabrik çatı makaslarına aktaran ve geniş açıklıların geçilmesini sağlayan öngermeli beton prefabrik yatay taşıyıcı elemanıdır.
Aşık kirişi tasarımı, çatı kaplaması yükü ve kar yükü değerleri dikkate alınarak gerçekleştirilir. Geçilecek olan mesafeye ve bu yüklerin miktarına göre donatı tasarımı yapılıp ön germeli olarak minimum C40 sınıfı beton ile üretilir.
Aşık kirişleri, çatı makası üzerinde bulunan pimlere, çatı makasına dik yönde olacak doğrultuda bağlanır ve kalan pim boşluğu yüksek çimento dozlu rötresiz grout harcı ile doldurulduktan sonra montaj işlemi tamamlanır. Montaj aşaması sırasında betonarme aşık kirişinin kesit ölçülerinin hassaslığın dolayı doğabilecek her hangi bir problemle karşılaşmamak için uzman montaj ekibi ile çalışılmalıdır.
Aşık kirişi üzerine yerleşecek olan çatı kaplamaları vidalama dışında herhangi bir işleme gerek kalmadan montajlana bilir.

Teknik Bilgiler;
Minimum C40 beton sınıfı ile üretilir.
Donatı için B420 C çelik sınıfı kullanılmaktadır.
Öngermeli üretim.
Maksimum boy uzunluğu, aşık kirişi üzerine aktarılacak yük miktarına göre değişkendir.

Beton Prefabrik Aşık Kirişi Avantajları;

1- Prefabrik aşık kirişi öngermeli üretim teknoloji sayesinde geniş açıklıkları küçük kesitlerle daha ekonomik ve hafif olarak tasarlanıp üretilir. Taşıyıcı elemanlara az yük aktarılır.
2- Beton aşıklar yangına esnasında maruz kalacağı ısıya karşı oldukça yüksek mukavemet gösterir.
3- Prefabrik beton aşıklar yüksek dayanım özelliği sayesinde çatı kar yükü ve çatı kaplama yükünü diğer taşıyıcı elemanlara aktarma konusunda olukça güvenlidir.
4- Çatı kaplamaları, prefabrik aşıklar üzerine sadece vidalama yöntemi kullanılarak hızlı bir şekilde monte edilebilir.